تبليغاتX
.

 

 

.

برگزاری کمیته تخصصی

 

احتراما به استحضار میرساند که که کمیته تخصصی سرگروهای زیست شناسی شهرستان ها طبق جدول  تعیین می گردد.

موضوع بحث کمیته ها:

۱- معارفه سرگروه و اعضای گروه زیست شناسی استان مازندران

۲- چگونگی فعال سازی گروه آموزشی زیست شناسی استان و شهرستان ها

۳- نقد و برسی و پرسش و پاسخ محتوای کتاب درسی

۴- چگونگی تهیه و ساخت وبلاگ آموزشی زیست شناسی

۵- ارائه CD نرم افزار زیست شناسی پیش دانشگاهی ۱ به سرگروهای شهرستان ها برای ارائه به دبیران زیست شناسی شهرستان ها و مناطق

  

گروه۱

گروه۲

گروه۳

رامسر

تنکابن

چالوس

چمستان

عباس آباد

کجور

کلاردشت

نوشهر

نور

محمود آباد

 

 

 

 

گلوگاه

نکاه

بهشهر

چهاردانگه

دودانگه

ساری ناحیه۱

ساری ناحیه۲

سوادکوه

شیرگاه

میاندرود

 

 

 

 

قائم شهر

کیاکلا

فریدون کنار

جویبار

بندپی شرقی

بندپی غربی

بلده

بابلسر

بابل

آمل

لاریجان

 

 

 

شهر میزبان:نوشهر

شهر میزبان:نکاه

شهر میزبان:قائم شهر

۲۲/۸/۸۵ دوشنبه

۲۹/۸/۸۵ دوشنبه

۶/۹/۸۵ دوشنبه

 



تقویم اجرایی گروه زیست شناسی استان مازندران

ماه هفته اول هفته دوم هفته سوم هفته چهارم

مهر

جلسه معارفه

- تهیه و تنظیم طرح درس سالانه آزمایشگاه زیست شناسی

- تنظیم تقویم اجرایی

- ارسال آدرس پست الکترونیکی به شهرستان ها

- تهیه و تایپ سوالات مسابقه علمی

- راه اندازی سایت و وبلاگ گروه زیست شناسی

آبان

- بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

- ارسال نمونه کارهای انجام شده با استفاده از کامپیوتر

- برگزاری کمیته تخصصی (نوشهر)

- برگزاری کمیته تخصصی در نکاء

آذر

برگزاری کمیته تخصصی در قائم شهر

- تهیه و ارسال CD

آموزشی زیست شناسی به شهرستان ها

- بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

- بررسی سایت های معتبر و جمع آوری مطالب

- تایپ سوالات برای تشکیل بانک سوال

- ارسال مطالب علمی و نمونه سوال به شهرستان ها

دی

- تکمیل سایت و وبلاگ گروه

- ادامه تایپ سوالات برای تشکیل بانک سوال

تعطیل

 

 

بازبینی  5% اوراق

- ارسال مطالب علمی و نمونه سوال به

شهرستان ها

- بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

بهمن

تعطیل

- ارسال مطالب علمی به شهرستان ها

- ارسال طرح درس به شهرستان ها

- بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

- طراحی و تدوین سوالات تئوری مسابقات آزمایشگاهی

اسفند

- ادامه طراحی و تدوین سوالات تئوری  مسابقات آزمایشگاهی

- تکمیل سایت و وبلاگ گروه

طراحی نرم افزلر زیست شناسی

- بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

- بررسی و معرفی سایت های زیست شناسی

- برسی سوالات کنکور

- ارسال مطالب علمی به شهرستان ها

- ارسال طرح درس

نمونه سوالات تستی

فروردین

 

تعطیلات نوروزی

 

تعطیلات نوروزی

طراحی و تدوین سوالات عملی مسابقات آزمایشگاهی

- ارسال مطالب علمی به شهرستان ها

بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

اردیبهشت

- اجرای مسابقات آزمایشگاهی

- بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

- ارسال مطالب علمی و نمونه سوال به شهرستان ها

- تهیه تقویم اجرایی گروه زیست شناسی در سال تحصیلی

87-86

خرداد

- بررسی و معرفی سایت های زیست شناسی و

تکمیل سایت و وبلاگ گروه

 

بازبینی  5% اوراق

- بررسی نامه ها و مطالب ارسالی شهرستانها

- بازدید از گروه زیست شناسی شهرستان

- ارزشیابی گروه های زیست شناسی شهرستانها



تقویم اجرایی گروه زیست شناسی استان مازندران

ردیف

هدف

شرح فعالیت

 

 

 

 

 

1

 

طراحی آموزشی

 

1-خرید کتب مرجع

2-ارسال طرح درس

3-ارسال نمونه سوالات

4-آموزش وبلاگ نویسی

5- فراخوان نیازهای همکاران برای شرکت در کلاسهای ضمن خدمت

6- تشکیل بانک سوال

 

 

 

 

 

2

خلاقیت و نوآوری

 

1- تهیه آدرس الکترونیکی برای گروه

2- تهیه وبلاگ

3- تهیه وب سایت

4- تهیه نرم افزار زیست شناسی پیش دانشگاهی 1 و 2

5- تشکیل کمیته های تخصصی زیست شناسی

6- برگزاری مسابقات آزمایشگاهی

7- فراخوان مقالات و تالیفات همکاران

8- تهیه و تنظیم وانتشار خبرنامه نئوبیولوژی توسط  همکاران

 

 

 

 

 

3

 

 

 

نقد و بررسی

 

1- نقد و بررسی کتاب درسی

2- نقد وبرسی سوالات کنکور

3- نقد وبررسی کتاب و پاسخ به سوالات علمی مرتبط با کتب درسی در کمیته تخصصی

4- نقد و بررسی نمونه سوالات ارسالی شهرستانها به استان

 

 

 

 

 

 

 

4

سنجش و ارزشیابی

 

1- دریافت نمونه سوال از همکاران

2- بازدید از مدارس و ارزیابی فعالیت همکاران

3- بازدید از آزمایشگاه

4- برگزاری مسابقات آزمایشگاهی

5- انتخاب آثار برتر دست ساخته های دانش آموزی

6- بازبینی اوراق امتحانی

7- ارزیابی گروه زیست شناسی شهرستانها

8- تهیه سوالات مسابقات علمی

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


فصل 10 و 11

1- صفحه 267: جدول  1-10: شاخه كپكهاي آبزي در متن كتاب توضيح داده شود.

2- صفحه 265 شكل:ويژگي هاي آغازيان، توليد مثل جنسي و ميتوز و ميوز در همه آغازيان وجود ندارد  و قبل آنها بايد كلمه بسياري اشاره شود.

3- صفحه272: در ارتباط با روزن داران ذكر مثال و نحوه حركت و تغذيه با شكل ضروري است.

4- صفحه 276: بهتر بود در رابطه با مژكداران مثالي زده مي شد و مثلا به پارامسي و يا تريكودينا اشاره مي شد.

5- در كل فصل در مورد هر شاخه هاپلوئيد يا ديپلوئيد بودن مشخص گردد.

6- صفحه269: شكل 4-10: در مورد كلمه پيرونوئيد بهتر است توضيح داده شود كه چيست؟

7- صفحه 269: شكل 3-10 و متن، در شكل همجوشي ولي در متن لقاح ذكر شده است، بهتر است هر دو با يك لفظ بيان شود در حالي كه مي دانيم لقاح و همجوشي با هم متفاوت است.

8- چون توكسوپلاسموز عامل بيماريهاي  خطرناكي است، بهتر است در مورد آن توضيح مختصري داده شود.

9- صفحه 275: شكل تاژكداران چرخان بسيار مبهم است بطوريكه نمي توان انواع تاژكدار را در آن نشان داد.

10- ذكر شكل و مثال در ارتباط با تاژكداران جانور مانند ضروري است.

11- شكل و چرخه زندگي كپك هاي مخاطي و كپك هاي پلاسموديومي با رسم شكل لازم است.

12- صفحه 283:جمله "در چرخه زندگي مالاريا سه مرحله اساسي ديده مي شود" در حالي كه در متن به اين سه مرحله اشاره نشده است.

13- صفحه 274،سطر اول:در جلبك هاي قرمز نمونه هاي تك سلولي نيز وخود دارد.

14- صفحه275:در تاژكداران چرخان نمونه هاي هتروتروف نيز وجود دارد.

15-صفحه 275،پاراگراف دوم،خط آخر: در تاژكداران چرخان علاوه بر تكثير غير جنسي، تكثيرجنسي  نيز وجود دارد.

16- صفحه 275،شكل 8-10 كه مربوط به تاژكدار چرخان(سراتيوم)مي باشد بسيار ناواضح است و در ان تاژك هاي طولي و عرضي مشخص نيست.بهتر بود از شكل هاي بهتري كه به فراواني يافت مي شود استفاده مي شد.

صفحه281،سطر7:كلمه بسيام به بسيار اصلاح شود.

صفحه 285:بهتر بود به نام درخت اشاره مي شد.(درخت سينكونا)

1- صفحه 295- شكل 4-11، اسپورانژ درست نوشته شود.

2- در مورد تشكيل آسكوكارپ شكل 5-11 صفحه 298 منشا و چگونگي تشكيل توضيح داده شود.همچنين نخينه آسكزا (n+n) قبل از اينكه تبديل به زيگوت شود بايد تقسيمات ميتوزي را پشت سر بگذارد و دو سلول n كروموزومي كه در شكل مشخص است حاصل تقسيم ميتوزي است كه اصلا اشاره نشده است.

3- صفحه 303، سطر 5: جمله (قارچ – ريشه اي نوعي همياري است كه  بين قارچ و ريشه گياهان آوندي ............. ) بهتر است قبل از گياهان كلمه بعضي قرار گيرد.چون در همه گياهان اين رابطه وجو ندارد.

4- در قارچها منشا رشته هاي دوك با توجه ميتوز هسته اي از كجاست؟ منشا آن مشخص شود.

5-صفحه290،سطر دوم:جمله"چون قارچ ها مثل گياهان متحرك نيستند"مي دانيم كه گياهن و قارچ ها متحرك هستند ولي جابه جا نمي شوند.چون دانش آموزان حركت هاي گياهي را در كتاب زست شناسي و آزمايشگاه 1 خوانده اند.





قرار است در این وبلاگ کلیه اطلاعات مربوط به گروه زیست شناسی استان مازندران گنجانده شود.

تحلیل محتوای کتاب زیست شناسی

تحلیل محتوی کتاب زیست شناسی به شرح ذیل اعلام می گردد.نتیجه این تحلیل حاصل زحمات سرگروههای زیست شناسی شهرستان ها و دبیران محترم زیست شناسی استان مازندران می باشد.

فصل 1 و 2 و 3

 

1- صفحه 5:در مورد ويژگيهاي بيماري الكاپتونوريا نحوه توارث (اتوزومال مغلوب) نحوه درمان علا يم ظاهري مسير كامل بيو سنتزآنزيم ونام آنزيم تجزيه كننده هموجنتيسيك اسيد ذكر شود.

2- صفحه 5 پاراگراف3 خط آخر بهتر بود طبق كتاب پيش دانشگاهي قديم در مورد ژنهاي كنترل كننده واكنشهاي مهم متابوليكي در مورد ويتامينها نيز توضيح مختصري ارائه مي گرديد.

3- صفحه6: درمورد واكنش آنزيمي منظور از پيش ماده x وجود آن در محيط حداقل وجنس آن توضيح داده شود.

4- صفحه6 - پاراگراف آخر: بهتربراي هر يك از دلايل رد نظريه يك ژن – يك آنزيم مثالهايي مطرح مي گرديد. در آخر در مورد آنزيمهاي با چند زنجيره پلي پتيدي مطلبي مطرح نشده است . مثالهايي كه در مورد شش نقش پروتئين ها علاوه بر نفش آنزيمي آنها كه در كتاب سال دوم مطرح شده است مثال براي رد دوم:ملكول هموگلوبين در سال دوم مطرح شده است.

5-صفحه6 جنس سيترولين و ارنيتين وعملكرد آندر سلول بيان شود (اين دو اسيد آمينه در چرخه اوره شركت داشته ودر ساختار پروتئين ها وارد نمي شود)

6-صفحه 7: تفاوت محيط كشت حداقل وغني شده بيان مي گرديد.

7-صفحه7:درشكل به چرخه زندگي كپك نوروسپورا به عنوان قارچ آسكوميست اشاره گردد

8-در شكل صفحه 7 ميوز و ميتوز صحيح است

9- صفحه 8 : خط آخر پارگراف دوم در متن با رمزهاي موجود در DNA بايد به نحوي تعيين كننده نوع ، ترتيب و تعداد اسيد آمينه باشد.

10- صفحه 8 : فرمول 4n = تعداد رمزهاي ژنتيكي ذكر گردد.

11- صفحه 9 : شكل تعداد اسيدهاي آمينه با كدهاي سه تائي هماهنگي ندارد.

12-شكل 3-1 صفحه 10 : در بالائي شكل 2 در منطقه نزديك به راه انداز ژن: در شكل راه انداز باز شده و رونويسي گرديد.

13- صفحه 9 : پاراگراف دوم زير شكل : بهتر بود در مورد پيش سازهاي mRNA و RNA كوچك بحث مي شد.

14- شكل 4-1 : رونويسي ژن در سلول دوزيست: قطعات تيره روي DNA به نظر مي رسد كه RNA پلي مراز باشد در حاليكه هر دو رشته رونويسي شده اند.

15- صفحه 12 : بهتر است به تركيبات مايع استخراج شده از سلول اشاره شود(ريبوزوم، tRNA و ATP....)

16- شكل 5-1: نقاط قرمز و سبز رنگ در شكل همان دو حلقه غير آنتي كدوني باشند كه اشاره نشد.

17- با توجه به شكل صفحه 14 كه بيان شده، هر فرآيند سنتزي درون سلول نياز به آنزيم و انرژي دارد ولي در عمل ترجمه هيچ آنزيمي مشخص نشده است.

18- صفحه16 : در شكل 7-1 بايد بجاي اسيد آمينه فنيل آلانين، ليزين قيد گردد.

19- صفحه 17 : عامل پايان ترجمه پيوند آخرين tRNA و ..... را هيدروليز مي كند در حاليكه عملاً آنزيم پپتيديل ترانسفراز در حضور عامل پايان ترجمه خاصيت هيدرولازي پيدا كرده و اين كار را انجام مي دهد.

20- صفحه 18 : عنوان ژن يوكاريوتي گسسته اند: بهتر بود ذكر مي شد كه "ژنهاي يوكاريوتي داراي نقاط اطلاعات و فاقد اطلاعات هستند" تا اين جمله با پيوستگي و گسستگي فصل 5 كتاب و گسستگي فصل 9 تداخل نكند.

21- صفحه 19 شكل فعاليت:اگزون و اينترون بر روي مولكول DNA قرار دارند و بايد روي mRNA رونوشت اگزون و اينترون و حذف رونوشت اينترون تغيير نمايد.

22- صفحه 22 و 23 در مورد تنظيم ژن در يوكاريوتها ، انسجام مطالب رعايت نشده و بهتر بود تنظيم بيان ژن در يك جا و همراه با مثال توضيح داده مي شد.

23- صفحه 23 : در مورد تفاوت لاكتوز و آلولاكتوز توضيح داده مي شد.

24 – صفحه 24 و 23 : تفاوت بين زمان رونويسي و هنگام رونويسي مشخص گردد.

25- صفحه 24: عامل رونويسي نبايد به منطقه رمز گردان متصل شود. بايد فعال كننده و RNA پلي مراز اتصال وجود داشته باشد.

26- صفحه 25 : تقسيم بندي جهش بطور كامل و صحيح انجام نشده، مثلاً همه جهش هاي افزايشي و كاهشي موجب تغيير چهارچوب نمي شود.

27- صفحه 26 : جهش در DNA رخ مي دهد نه در mRNA (شكل 11-1).

28- صفحه 26 شكل11-1: CGC رمز آرژنين است و AUA رمز ايزولوسين، كه بايد اصلاح گردد.

29- صفحه 29 : كم خوني داسي شكل، كلمه "ناشي" دوم حذف گردد.

30- صفحه 29: جا بجائي باز A با T در محل دومين نوكلئوتيد DNA است و در بخش 7، اولين كدون بايد اولين رمز باشد.

 

 

- صفحه 31 : نحوه بيان ژن يوكاريوتي (ژن rRNA قورباغه) كه به سلول پروكاريوتي اضافه شده و به صورت مختصر مطالبي ارائه گردد(با توجه به بيان ژن و تفاوت رونويسي در اين موجود).

2- صفحه 32 شكل2-2 مرحله 2: وارد كردن ژن نوتركيب به باكتري جزء مرحله كلونيك است و بايد در مرحله 3 ذكر گردد.

3- صفحه32: چرا در شكل مرحله 3 ، تكثير پلاسميد در باكتري نشان داده نشده است.

4- صفحه 33 : واژه ژنوم در خط اول مطرح شده ولي در صفحه 44 در خط 4 تعريف شده است.

5- صفحه 34 : پاراگراف دوم"بيشتر آنزيمهاي محدود كننده ..............توليد مي كنند" اين سئوال مطرح مي شود كه تعدادي آنزيمهاي محدود كننده وجود دارند كه انتهاي چسبنده ايجاد نمي كنند ، پس بهتر بود آنزيمهايي كه با انتهاي صاف ايجاد مي كنند نيز مطرح مي شد.

6- صفحه 36 : چرا قطعات بزرگتر DNA سرعت كمتري دارند در حاليكه بار الكتريكي بيشتري دارند.

7- صفحه 39 : فاكتور شماره 13 يك صفت اتوزومال مغلوب است كه عدم حضور آن، موجب خونريزي مي شود، كمبود فاكتور 8 صفت وابسته به جنس X بوده و فقدان آن سبب عدم انعقاد خون مي شود.

8- صفحه 39 بيشتر بدانيد: فاكتور رشد به فاكتور رشد اپيدرمي تصحيح شود.

9- صفحه 40: پاراگراف دوم خط دوم: بعد از ورود ميكروب به بدن، لنفوسيت هاي B خاطره فعال مي شوند( با توجه به اطلاعات سال سوم فصل اول) نه پادتن ها.

10- صفحه 41 : وضعيت كشف يا ساخت واكسن مالاريا مشخص گردد.

11- صفحه 42 : وضعيت اصلاح ژن معيوب مشخص نشده است.

12- صفحه 44 : از آنجائيكه ژنوم براي يك گونه تعيين مي شود بهتر است در تعريف ژنوم چنين تعريف شود" ژنوم به كل محتواي DNA هاي يك نوع جاندار گفته مي شود.

13- صفحه 44 : بهتر بود در مورد ژنهاي روي كروموزوم X مطالب بيشتري مطرح مي شد.

14- صفحه 47 : بايد اصطلاحات علمي يكسان استفاده شود تا  سوء تفاهم پيش نيايد. در مورد پلازميد يا پلاسميد يكي استفاده گردد.

15- صفحه 47 :مطالب بيشتري در مورد تفنگ ژني ارائه گردد.

16- صفحه 49 : در شكل 7-2 بهتر بود بعد از شوك الكتريكي ابتدا ادغام دو سلول نمايش داده مي شد و در ادامه تقسيم سلول تخم ارائه مي گرديد.

17- صفحه 49 : بهتر بود توارث دالي را علاوه بر DNA ميتوكندريائي نسبت داده مي شود، يعني دالي به هر دو موجود شبيه است.

 

 

1- صفحه 57: به جاي عناصر تشكيل دهنده حيات، تركيبات تشكيل دهنده حيات ذكر شود.

2-صفحه 62: جمله"تغيير(جهش) در برخي RNA هاي آنزيمي يا مولكول هاي پروتئين مانند" منظور از مولكول هاي پروتئين مانند چيست و براي دانش آموز اين گونه به نظر مي رسد كه در پروتئين نيز جهش رخ مي دهد.

3- جمله"گياهان و قارچ ها همزمان وارد خشكي شدند"اين جمله با مطالب توضيحي همين قسمت متناقض است.آيا اولين ها گلسنگ ها بودند،در حالي كه مي دانيم در گلسنگ همزيستي بين قارچ با جلبك وسيانوباكتري و يا هردو مي باشد كه اصلا گياه مطرح نيست.

4- صفحه 96: بعضي استخوان ها در اندام حركتي جلويي پنگوئن نامشخص و نامفهوم است است.

5- اگر مطالبي در مورد دوره هاي مختلف زمين شناسي (جداول مربوط به دوران هاي زمين شناسي) آورده شود بهتر است.

6- در رابطه با تعيين سن زمين و سنگواره ها با استفاده از نيمه عمر عناصر راديو اكتيو توضيحات بيشتري داده شود.

7- در مورد تشكيل مولكولهاي آلي در سطح اقيانوس ها و كلاً مطالب صفحه 59 و 60 كتاب واضح نمي باشد.

8- مطلب پيدايش جانداران پرسلولي در صفحه 67 و اينكه چگونه جاندار پرسلولي داراي سيستم انتقال پيام شده است واضح نيست و نياز به توضيح بيشتري دارد.

9- در مورد سازگاري خزندگان به خشكي بسيار بسته و محدود داده شده است.

10- شكل جابجائي قاره ها كشيده شود.

11- شكل هايي از فسيل هاي حدواسط، فسيل هاي زنده و اشكالي از ماهيهاي بي آرواره و ماهيهاي آرواره دار و همچنين شكلهايي با وضوح بيشتر از ميكروسفر و كوآسرواتها آورده شود.

12- ارائه سريالي از شكل هاي تكامل تدريجي ماهيان ، دوزيستان، خزندگان و پرندگان در يك شكل كلي گيراتر است.

13- در مورد خاستگاه متابوليسم و وراثت با وضوح بيشتري مطالب را براي دانش آموز بيان كند.

14- در صفحه 68 شكل 5-3 بهتر بود تصوير بهتري از تريلوبيت را نشان مي داد. در تصوير نيز مشخص نشده كه تريلوبيت كدام است.

15- در مرحله سه الگوي حباب بيان شده كه مولكول هاي آلي ساده از حباب آزاد مي شوند ولي بر اساس شكل صفحه 60 گازها به درون اتمسفر تزريق شدند.اگر مطلب به اين صورت اصلاح شود كه "مولكول هاي آلي ساده گازي شكل از حباب ها ازاد شدند"صحيح تر است